Ile kosztuje i na czym polega obsługa kadrowo-płacowa?

Ile kosztuje i na czym polega obsługa kadrowo-płacowa?
Marek Cieślak

Marek Cieślak

Prezes CGO Finance
15 marca, 2024

Zarządzanie zasobami ludzkimi i płacami to nieodłączna część każdego biznesu. Kluczowe znaczenie ma profesjonalna obsługa kadrowo-płacowa, która wpływa na efektywność i stabilność przedsiębiorstwa.

W tym artykule przybliżamy, czym dokładnie jest obsługa kadrowo-płacowa. Dodatkowo, wyjaśniamy, dlaczego warto rozważyć outsourcing tych usług i jakie są średnie koszty obsługi płacowej firm oraz ile kosztuje obsługa kadrowo-płacowa w naszym biurze rachunkowym.

Szukasz obsługi kadrowo-płacowej?

Zapytaj o darmową wycenę

Obsługa kadrowo-płacowa

Cennik obsługi kadrowo-płacowej (ceny netto)

Obsługa Kadrowo-PłacowaCena (PLN)
Za pracownika (umowa o pracę, cywilnoprawna, powołanie)80
Za pracownika (praca poza Polską lub nierzydent)120
Biuro rachunkowe CGO Finance sp. z o.o. – cennik obsługi kadrowo-płacowej

Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa przedsiębiorstwa?

Zanim przejdziemy do omówienia tego ile kosztuje obsługa kadrowo-płacowa, należy w pierwszej kolejności ustalić na czym w ogóle ona polega. Nie da się ukryć, że obowiązki związane z naliczaniem wynagrodzeń, prowadzeniem akt osobowych pracowników i zgłaszaniem ich do ZUS zostały w dużej mierze zautomatyzowane.

Nie oznacza to jednak, że wszystko można pozostawić w rękach nowych technologii. Warto się przyjrzeć co wchodzi w skład obowiązków pracowników działu kadr i płac, zwanego popularnie działem HR (z ang. human resources).

Sprawdź nasz cennik biura rachunkowego

Obsługa kadrowo-płacowa - zestawienia

Czym zajmuje się dział kadr i płac?

Do zadań specjalisty ds. kadr i płac należy przede wszystkim zarządzanie ludzkim potencjałem firmy. Poczynając od zgłoszenie pracownika do niezbędnych rejestrów i baz danych, poprzez bieżące rozliczanie jego wynagrodzeń i urlopów, kończąc na dokonaniu wszystkich formalności związanych z zakończeniem stosunku pracy.

Jesteś pracodawcą i rozważasz zatrudnienie cudzoziemca? Nie wiesz, czy należy wystąpić z wnioskiem o zezwolenie na pracę, czy o zezwolenie na pobyt czasowySkontaktuj się z nami. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na te i inne pytania. Pomożemy Ci w prawidłowym złożeniu wniosku i sprawnym przeprowadzeniu procedury uzyskania zezwolenia oraz kompleksowej obsłudze cudzoziemców.

Jakie są obowiązki działu kadr i płac?

Wśród podstawowych obowiązków pracowników działu kadr i płac należy wymienić:

  • naliczanie wynagrodzeń i sporządzanie list płac zatrudnianych pracowników,
  • sporządzanie i rozliczanie umów zlecenie i umów o dzieło,
  • prowadzenie ewidencji wynagrodzeń pracowników,
  • prowadzenie akt osobowych pracowników, 
  • rejestrację pracowników w ZUS
  • sporządzanie i wysyłanie deklaracji ZUS i PIT dla celów zgłoszeniowych i rozliczeniowych, 
  • sporządzanie dokumentacji kadrowo-płacowej,
  • prowadzenie i aktualizowanie dokumentacji kadrowej pracowników,
  • sporządzanie rozliczeń rocznych pracowników,
  • sporządzanie zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach.
Obsługa kadrowo-płacowa - wnioski

Należy pamiętać, że nie w każdym przypadku konieczne jest zawieranie umowy o pracę. Może się okazać, że umowa cywilnoprawna (np. zlecenie czy o dzieło), albo współpraca w formule B2B, będzie dla stron korzystniejsza. Jednak niewłaściwe dostosowanie umowy do formy wykonywanej pracy może zostać potraktowane jako próba obejścia przepisów.

Skutkować to może nawet całkowitym zakwestionowaniem danej umowy (np. umowy zlecenia) i uznaniem jej za umowę o pracę. Wszelkie negatywne konsekwencje spadną oczywiście na pracodawcę. Aby uniknąć tego typu sytuacji niezbędna jest odpowiednia wiedza z zakresu prawa pracy. Doświadczony specjalista już po wstępnej analizie zakresu i formy wykonywanych obowiązków będzie w stanie wskazać właściwą formę zatrudnienia.

Doradztwo podatkowe to jedna ze specjalizacji naszej kancelarii prawnej.

Ile kosztuje obsługa kadrowo-płacowa dla firmy?

Cennik usług kadrowo-płacowych zależy od wielu czynników, wśród których dwa odgrywają najistotniejszą rolę. Pierwszym z nich jest wielkość przedsiębiorstwa, zaś drugim – jego lokalizacja.

Jak już wcześniej wskazano popularnym wyznacznikiem wynagrodzenia obsługi księgowo-kadrowej jest ilość pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy. Obsługa kadrowo-płacowa jednego pracownika w Polsce waha się od 83,00 PLN brutto do 140,00 PLN brutto. Na różnicę wpływa miejsce, gdzie firma ma swoją siedzibę.

Najmniej za usługi kadrowo-księgowe zapłacimy w województwie lubuskim i kujawsko-pomorskim. Najwięcej – co nie powinno nikogo dziwić – w województwie mazowieckim. Koszt koszt obsługi kadrowo-płacowej pracowników w Polsce kształtuje się w przedziale 79,87 – 114,88 zł brutto. Z kolei średnia cena obsługi kadrowo płacowej pracowników w całej Polsce wynosi 92,92 zł brutto.

Chcesz poznać wycenę usług kadrowo-płacowych dla swojej firmy?

Skontaktuj się z nami i przedstaw podstawowe informacje o ilości zatrudnianych osób i podstawie prawnej zatrudnienia. Wrócimy do Ciebie niezwłocznie z dedykowaną ofertą.

Outsourcing usług księgowo-płacowych czy wewnętrzny dział kadr – co się bardziej opłaca?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to czy bardziej opłacalne dla pracodawcy jest utrzymywanie wewnętrznego działu kadr, czy też całkowite delegowanie obowiązków kadrowo-płacowych na zewnątrz.

W praktyce najczęściej spotykane jest rozwiązanie mieszane. Polega ono na zatrudnieniu wewnętrznego specjalisty, mającego bieżący wgląd w procesy zachodzące wewnątrz firmy, którego jednym z obowiązków jest współpraca z wyspecjalizowanym podmiotem zewnętrznym.

Obsługa kadrowo-płacowa - pracownik

Jaki jest największy plus takiego rozwiązania?

Przede wszystkim współpraca z wyspecjalizowanym biurem pozwoli zredukować koszty związane z utrzymaniem infrastruktury IT, zakupem specjalistycznego oprogramowania i szkoleniem pracowników. Z kolei zasadniczym mankamentem szkoleń z zakresu obowiązków księgowych i kadrowo-płacowych jest nie tylko ich wysoki koszt, ale też trudna do przewidzenia częstotliwość, uzależniona od ilości zmian w przepisach.

Obsługa kadrowo-płacowa - rejestry

Outsourcing tego rodzaju usług, w zamian za ustaloną z góry stawkę, pozwala na większą przewidywalność w tym zakresie. Nie należy również zapomnieć o wszelkich kosztach związanych z zatrudnieniem, w tym tych mniej oczywistych, jak zapewnienie pracownikom miejsca pracy i jego wyposażenie.

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat, zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszego biura rachunkowego w Warszawie są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.

Wyróżniony ekspert

Marek Cieślak

Prezes CGO Finance