Co to jest numer EORI? Kto go potrzebuje?

Co to jest numer EORI? Kto go potrzebuje?
Marek Cieślak

Marek Cieślak

Prezes CGO Finance

Numer EORI jest to numer identyfikacyjny niezbędny przy eksporcie/imporcie towarów z i do krajów spoza Unii Europejskiej. Jest wymagany do realizacji obowiązków celnych.

Zajmujesz się przewozem tego typu? Przeczytaj, jak i gdzie nadać swojej firmie numer EORI. Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.

Co to jest numer EORI?

EORI to numer w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Numer EORI wykorzystywany jest przez przedsiębiorców do kontaktów z organami celnymi na terytorium całej Unii Europejskiej.

Ponieważ numer ten jest niepowtarzalny i unikalny w całej Unii Europejskiej, a przedsiębiorca może mieć wyłącznie jeden taki numer, pozwala on także na zidentyfikowanie danego przedsiębiorcy.

Co istotne, numer EORI musi posiadać wyłącznie przedsiębiorca, który zajmuje się importowaniem towarów spoza UE. Osoba prywatna, która sprowadza rzeczy wyłącznie do celów prywatnych, nie ma takiego obowiązku.

Sprawdź nasz cennik biura rachunkowego

Elementy numeru EORI

EORI to ciąg znaków, który:

  • w przypadku podmiotów krajowych składa się z liter „PL”, numeru NIP i pięciu zer (ciągu do 17 znaków),
  • w przypadku podmiotów z krajów trzecich składa się z liter „PL” i ciągu 14 cyfr ze znakiem „Z” na końcu.

W przypadku polskiego numeru EORI prezentuje się on następująco: PL(numer NIP firmy)00000.

Znając numer NIP określonej firmy, możemy bez problemu zweryfikować, czy posiada ona aktywny numer EORI. Weryfikacji można dokonać poprzez stronę Komisji Europejskiej, przechodząc do zakładki Bazy danych -> EORI -> Weryfikacja numeru EORI.

Doradztwo podatkowe to jedna ze specjalizacji naszej kancelarii prawnej.

Jak nadać firmie numer EORI?

Proces rejestracji EORI w Polsce odbywa się w Systemie Elektronicznej Rejestracji Przedsiębiorców (SZPROT). Numer EORI nadaje Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu. Sporą wygodą i uproszczeniem jest to, że sprawę załatwia się całkowicie online, składając odpowiedni wniosek elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, w skrócie — PUESC.

Pierwszym krokiem do nadania numeru EORI jest założenie konta na platformie PUESC. Posiadanie aktywnego konta jest niezbędne także, żeby prowadzić komunikację elektroniczną w ramach Systemu Informacyjnego Skarbowo-Celnego (SISC), który świadczy swoje usługi poprzez PUESC. 

SISC przyznaje każdej osobie prawnej lub fizycznej unikalny identyfikator, tzw. ID SISC. Zapewnia on zaawansowany poziom dostępu do konta na PUESC.

Twoja firma potrzebuje numeru EORI?

Świetnie trafiłeś! Nasi eksperci sprawnie przeprowadzą Cię przez całą procedurę uzyskania numeru EORI. Umów się na konsultację już dziś!

Jak uzyskać ID SISC?

Aby uzyskać ID SISC, należy wykonać następujące korki:

  1. Po zalogowaniu należy wybrać w menu Usługi > Formularze > formularz WRR0001 Rejestracja danych osoby.
  2. W e-formularzu należy uzupełnić aktywne pola: adres, województwo, powiat oraz gminę, które są zgodne z miejscem zamieszkania oraz numer telefonu, adres e-mail i pozostałe wymagane przez formularz dane.
  3. Następnie złożony wniosek należy podpisać podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.
  4. Kolejny krok to potwierdzenie założenia wniosku: na wskazany wcześniej adres e-mail zostanie wysłany kod weryfikacyjny. Aby zakończyć rejestrację danych osoby, należy zalogować się na PUESC i podać otrzymany kod weryfikacyjny.
  5. Dalej należy sprawdzić, czy otrzymany został UPO w zakładce: Mój pulpit > Moje sprawy i dokumenty > Dokumenty.
  6. A później — ID SISC w Zakładce Mój Pulpit > Moje Dane.
  7. Po rejestracji na koncie PUESC można już wygenerować certyfikat celny. Co ważne, ten krok może pominąć osoba fizyczna posiadająca podpis kwalifikowany lub profil zaufany e-PUAP.

Sprawdź jakie korzyści oferuje firma w USA

Jak uzyskać numer EORI?

Kolejnym krokiem jest rejestracja podmiotu w SISC. Aby tego dokonać, należy wypełnić wszystkie aktywne pola we wniosku WRP0001 ­ Rejestracja danych firmy ­ [SZPROT]. Konieczne będzie podanie m.in. rodzaju podmiotu i obszaru działania, kodu PKD głównej działalności czy adresu siedziby oraz adresu do korespondencji.

We wniosku należy także zaznaczyć pole obszar działania „cło” oraz pole EORI – to kluczowe obszary niezbędne, by uzyskać EORI.

Po wypełnieniu wniosku można podpisać go podpisem kwalifikowanym, Profilem Zaufanym lub certyfikatem celnym, a następnie wysłać do SISC.

Sprawdź nasz przewodnik po uldze IP BOX

Ile kosztuje numer EORI?

Nadanie numeru odbywa się bezpłatnie. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy o jego nadanie w imieniu przedsiębiorcy wnioskuje jego pełnomocnik. Konieczne jest wówczas uiszczenie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł.

Zastanawia Cię, jakie jeszcze inne obowiązki ma przedsiębiorca zajmujący się m.in. importem towarów spoza UE?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami. Podpowiedzą Ci korzystne dla Ciebie rozwiązania i pomogą dopełnić niezbędnych formalności, by Twoja działalność nie ucierpiała.

Ile się czeka na numer EORI?

Sama procedura wnioskowania o nadanie EORI przebiega stosunkowo szybko. Numer przyznawany jest w zaledwie kilka dni i wysyłany elektronicznie na konto użytkownika w systemie PUESC, skąd można wygenerować oficjalny dokument.

Czas potrzebny na procedowanie wniosku może jednak ulec wydłużeniu, gdy w załączonych do wniosku dokumentach znajdą się jakieś braki formalne. W takiej sytuacji numer EORI zostanie nadany jedynie tymczasowo, a organ nadający wezwie wnioskodawcę do usunięcia braków lub błędów w terminie 30 dni.

Przedsiębiorca w odpowiedzi na wezwanie powinien złożyć do tego samego organu wniosek aktualizacyjny i uzupełnić wymagane dokumenty. W przeciwnym wypadku EORI zostanie zdezaktywowane.

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat, zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszego biura rachunkowego w Warszawie są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.

Wyróżniony ekspert

Marek Cieślak

Prezes CGO Finance